Istnieją książki, których lektura koi serce i duszę, niesie ze sobą ładunek pocieszenia i pozytywnych emocji. Książki pokazujące pozytywne wzorce zachowań, właściwe wybory, pozycje uczące miłości, wiary i wybaczania. Jak jednak wśród wielu dostępnych na rynku pozycji o tematyce religijnej wybrać te, które pozwolą nam doświadczyć cudu istnienia?
W czasach powszechnego konsumpcjonizmu i walki o dobra doczesne, dopiero lektura i refleksja mogą pomóc nam w odkryciu tego, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Dlatego też powstał plebiscyt „Najlepsza książka katolicka ” – edycja 2012 , w którym udział bierze prawie 30 pozycji , z których każda porusza nasze serca.
Na stronie internetowej – www.ksiazkakatolicka.pl– zapoznamy się ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami, a już od dziś możemy wspierać nasze typy, głosując na te książki, które przepełniają nas miłością i spokojem. – Na czytelników, którzy zagłosują na swoje typy, czekają atrakcyjne nagrody książkowe – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. Najlepsze książki w danej kategorii wskazywać będzie również jury, złożone z krytyków literackich i ludzi powiązanych ze światem książek.
Patroni najlepszych
Patronat nad konkursem sprawuje internetowa księgarnia eClicto.pl . Konkurs wpiera również Książnica Polska , za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują: miesięcznik „Odra” serwisDlaStudenta.pl , portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl , Polski Związek Bibliotek , serwis MiastoDzieci.pl , redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl , FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com , Obliczakultury.pl , Salonkulturalny.pl , Bookznami.pl , Unreal-fantasy.pl, polscy-pisarze.com, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT .
Kategorie konkursowe
Konkurs „Najlepsza książka katolicka ”oznacza zmagania książek (choć tak naprawdę wszystkie są zwycięskie) w następujących kategoriach: Ścieżkami Ewangelii (czyli odpowiedzi na trudne pytania dotyczące wiary i jej świadectwa); literatura (pozostając w granicach wiary i wyborów właściwej drogi); duchowość, modlitwa (opowieści i refleksje na co dzień i od święta), dla najmłodszych (by już na początku drogi życia wybrać tę właściwą), biografie, historia (świętych i ludzi pozostających blisko Boga).
Poznajmy zatem zgłoszone tytuły
W kategorii Ścieżkami Ewangelii wybierać będziemy najlepsze tytuły spośród następujących: „Biblia jest dla ciebie. Mały kurs teologii biblijnej” Gianfranco Ravasiego (Wydawnictwo: Święty Wojciech), czyli słownik biblijny dla każdego, „Książka o aniołach. O cudownych siłach, które nas chronią i prowadzą” Josefa Dirnbecka (Wydawnictwo: Święty Wojciech), stanowiąca próbę odpowiedzi na pytanie, co wiemy o aniołach? Wśród zgłoszonych tytułów można również wymienić„Koniec świata. Duch czasów ostatecznych” Jeana-Marca Bota (Wydawnictwo: Święty Wojciech), dzięki której zagłębiając się w teksty ewangeliczne, dowiemy się, jak odczytywać i rozeznawać znaki czasu, „Od Ewangelii do życia” Cantalamessy Raniero (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) oraz audiobook obejmujący między innymi wspomnienia św. Teresy od wczesnego dzieciństwa do wstąpienia do Karmelu i złożenia pierwszej profesji, czyli „Dzieje duszy” (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie).
Kategoria literatura to wspaniałe pozycje, takie jak „Czas wojny” Cliff Graham (Wydawnictwo: Vocatio), w której autor wiernie przedstawia historię wojen żydowskich, ukazując ją jednak w zupełnie niestandardowy i zaskakujący sposób, „Tobit” Arnulfa Zitelmanna (Wydawnictwo: WAM) oraz „Anielskie single ” Dorothy Cummings (Wydawnictwo: Homo Dei), odpowiadająca na pytanie, w jaki sposób osoba wierząca może poradzić sobie w wielu – czasami naprawdę trudnych – sytuacjach oraz nie zagubić się w relacjach damsko-męskich.
W kategorii duchowość, modlitwa poznamy takie tytuły, jak „Chrześcijanin na rozdrożu” ks. Roberta Skrzypczaka (Wydawnictwo: WAM), o której to książce sam autor mówi "Starałem się opisać mój Kościół według standardów Pawłowych, to znaczy "unikając postępowania ukrywającego sprawy hańbiące". Bez retuszu, ale i bez histerii, za to z augustyńską pokorą…". Wśród zgłoszonych tytułów znalazły się także książki „ Na każdy wieczór” ks. Mieczysława Malińskiego (Wydawnictwo: WAM), czyli tytuł zmuszający nas do odpowiedzi na pytania: „po co mi to wszystko?” i „jaki jest cel mojego życia?” Praktyczne rady dla rodziców, jak wychowywać dziecko w duchu chrześcijańskim i wprowadzać w świat wiary znajdziemy w publikacji Beaty Nadolnej „Wychowanie religijne małego dziecka ” (Wydawnictwo: Święty Wojciech), zaś dzięki pozycji „Większy niż myślisz” Thomasa D. Williamsa (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) zyskamy doskonałe narzędzie dla osób szukających potwierdzenia zasadności swej wiary w dzisiejszym, zsekularyzowanym świecie. Postać błogosławionego Karola de Foucauld poznamy dzięki książce „Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów” (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie), zaś w refleksyjny nastrój sprzyjający kontemplacji wprowadzi nas pozycja „Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści ” Megan McKenny (Wydawnictwo Mateusza).
W kategorii książki dla najmłodszych znalazły się tytuły pokazujące dzieciom świat pozytywnych wartości, takie jak „Dwie krainy ”, „Dziki owoc ” oraz „Słonecznik i róża ” autorstwa Marcina Jelenia OP (Wydawnictwo: W drodze), czyli wspaniałe historie opisujące losy przyjaciół, Zygfryda i Leona, podróżujących do Zielonej Krainy, a także spotkanej przez nich w drodze Łucji. Wszyscy oni będą musieli pokonać wiele przeszkód przed dotarciem do celu, bowiem zło nigdy nie śpi i czai się w Czarnej Krainie, wodząc nas na pokuszenie. W kategorii tej można również zagłosować na przepiękną książkę dla dzieci i dorosłych, którzy lubią spędzać razem czas przy miłej lekturze, czyli na pozycję „Cały rok z aniołkami” Ingrid Uebe (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) oraz na „Życie Jezusa” Tomasza Kruczka (Wydawnictwo: Vocatio), czyli aktywizującą książeczkę, która uczy i bawi, rozwijając spostrzegawczość i zdolności motoryczne najmłodszych.
Kategoria biografie, historia to takie zgłoszone tytuły, jak „Niepokorne święte” Joanny Petry-Mroczkowskiej (Wydawnictwo: WAM), „Historia papieży ” Johna W. O`Malley`a (również wydawnictwo WAM), w której autor pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu i obala mity narosłe wokół jej historii. W konkursie bierze także udział praca zbiorowa „Święci na każdy dzień ” (Wydawnictwo: JEDNOŚĆ) – bogato ilustrowany album, ukazujący życie, nauczanie i kult ponad trzech tysięcy świętych Kościoła katolickiego i błogosławionych oraz książka o niezwykłej kobiecie „Katarzyna ze Sieny” Brophy Dona (Wydawnictwo: eSPe) i „Urbi et Gorbi” Joachima Jauera (Wydawnictwo: Akcent). W kategorii tej konkurują również takie pozycje jak: „Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską” Lucii Tancredi (Wydawnictwo: Promic), „Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła” Beriault Yvesa (Wydawnictwo: Promic), „Thomas Merton. Życie w listach” Williama H. Shannona, Christine M. Bocheny (Wydawnictwo: W drodze) oraz „Andriej Rublow. Mistrz niewidzialnej strony” Andrzeja Turczyńskiego (Wydawnictwo: W drodze).
Głosowanie na „Najlepszą książkę katolicką ” – edycja 2012 trwa, a 14 marca 2012 r . poznamy tytuły nominowane w każdej z kategorii! Zapraszamy na stronę konkursową www.ksiazkakatolicka.pl –wśród osób oddających głosy zostaną rozlosowane nagrody książkowe!
Przypominamy, że na Wasze głosy czekają również nowości wydawnicze pretendujące do tytułu „Najlepszej książki na wiosnę ” (www.ksiazkanawiosne.pl).
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ostatnie-dni-glosowania-w-pierwszym-etapie-konkursu-8222najlepsza-ksiazka-katolicka8221